Każde urządzenie podpięte do Internetu posiada swój własny adres IP, składający się z czterech liczb. Adres IP można łatwo sprawdzić wchodząc np. na https://ipaddress.my/.

Nie ma jednak wątpliwości, że wpisywanie takiego ciągu znaków byłoby uciążliwe dlatego wymyślono domeny, które są dużo łatwiejsze do zapamiętania. Użytkownik zamiast wpisywać konkretny adres liczbowy wpisuję nazwę domeny, a serwery DNS (Domain Name System) sprawdzają jaki numeryczny adres jest przypisany do danej domeny.

Rodzaje domen.

Domeny najwyższego poziomu (TLD)

są to domeny na samej górze, a nad nimi nie ma już innych domen. Na przykład scarletpine.com gdzie .com jest domeną najwyższego poziomu.

Do takich domen są zaliczane domeny krajowe dwuliterowe (.pl .de itp.) oraz domeny funkcjonalne na przykład .net .org.

Domeny drugiego poziomu

Jest to rodzaj domen w których końcówka złożona jest z dwóch członów. W Polsce jest to na przykład popularne .com.pl wawpl

Domeny po 2014

W 2014 roku nastąpiła mała rewolucja, a rynek domen powiększył się o kilkaset nowych końcówek funkcjonalnych, które odpowiadaly na zapotrzebowanie wielu branż. Od teraz własciciele pizzeri mogą rejestrować domeny z końcówką .pizza, fotografowie z końcówką .photo itd. Chociaż możliwości jest dużo w Polsce nie są one tak powszechne jak i wcale nie tak łatwo znaleźć firmy które je używają.

Domena, jak to działa?

Na samym początku napisałem, że domen internetowa to sposób przedstawiania adresu IP w bardziej przystępny sposób. Celowo zastosowałem dość duże uproszczenie. Ponieważ sam proces jest bardziej złożony ale wciąż efektem jest wyświetlenie w przeglądarce żądanej zawartości przez wpisanie domeny.